"הוצאה לפועל" מהי המשמעות?

הוצאה לפועל או בקיצור הוצל"פ הינו גוף המביא למימוש החלטות בית המשפט, ושייך לרשות האכיפה והגבייה הפועל בשם מערכת המשפט בישראל.

לדוגמה אם קיבלתי שיק, השיק חזר ופניתי לבית המשפט, ובית המשפט החליט שעל החייב לשלם.

במידה והחוב לא משולם, נכנסת לתמונה רשות האכיפה והגבייה באמצעות ההוצל"פ, וזאת על מנת לגרום לחייב לשלם.

*חשוב לדעת שכל חייב שמתנהל נגדו תיק בהוצל"פ, חייב לקבל את האזהרה במסירה אישית, או במסירה לקרוב שמלאו לו 18 שנים.

וזאת על מנת שהחייב ידע שמתנהל נגדו הליך משפטי, מהו סכום התביעה ומי עורך הדין שמטפל בתיק?

גם הדבקת האזהרה על הדלת תחשב כמסירה!

עם קבלת האזהרה חובה על החייב להגיב באחת הדרכים הבאות:

דרך ראשונה – לשלם את הסכום המפורט באזהרה.

דרך שנייה – לעבור חקירת יכולת שמלמדת על רמת ההכנסות והמחיה של החייב, במידה והשופט משתכנע שהחייב אינו מסוגל לעמוד בסכום החוב, הוא פוסק לחייב סכום מינימאלי אותו יוכל החייב לשלם במשך כל חייו או לחילופין עד שיושלם החוב.

דרך שלישית – החייב צריך לשכנע את השופט שיש לו מספיק טענות שיצדיקו את ניהול הדיון, ובמידה והשופט ישוכנע, לרוב הוא יקבע מועד לדיון, יתנהל משפט בין בעל החוב שנקרא הזוכה לבין החייב, וכל אחד יטען את טענותיו במהלך המשפט.

*חשוב לשים לב שבמידה והחייב אינו מגיב למכתב האזהרה תוך 21 יום, החייב נחשב כמודה בחוב, וכבר כעת אפשר לנקוט בהליכי הוצל"פ נגדו,

כגון; עיקול חשבונות בנק, עיקול כרטיסי אשראי, עיקול כספים אצל לקוחות, הוצאת מעוקלים מהדירה או מהעסק, פקודת מאסר, עיכוב יציאה מהארץ וכו'.

ניתן לבצע עיקולים בטרם מתן אזהרה (מבלי למסור אזהרה לחייב ולהמתין 21 יום לתגובתו), בתנאי שהזוכה בעל החוב הצליח לשכנע את ראש הוצל"פ שבמידה והחייב ידע שמתנהל נגדו הליך משפטי, הוא עלול לברוח מהארץ, או עלול להעלים רכוש (הברחת נכסים), ולכן מומלץ להתחיל בהליך ההוצל"פ ומבלי להודיע על כך, ואז בוקר אחד מתעורר החייב והוא מגלה שחשבונותיו מעוקלים.

* האמור במאמר זה אינו מהווה ייעוץ ו/או תחליף לייעוץ בנושא, הינו על דעת הכותב בלבד,                                                       אין לעשות שימוש במאמר זה ללא קבלת הסכמת הכותב מראש ובכתב.
Sorry, our business is not operational at this hour

Please try our contact page

נציג שלנו יחזור אליכם בשעות הפעילות

נציג שלנו יחזור אליכם בשעות הפעילות

בקשתכם נקלטה בהצלחה

דילוג לתוכן